علت چشمک زدن یخچال فریزر

اسفند 20, 1399 0 دیدگاه

خرابی قطعاتی که موجب چشمک زدن درجه یخچال می‌شوند

 

۱٫ فن یخچال

در اغلب موارد خرابی فن یخچال باعث علت چشمک زدن درجه یخچال فریزر می‌شود. فن وظیفه اصلی تهویه و جابجایی هوای یخچال فریزر شما را بر عهده دارد و درصورتی‌که درست‌کار نکند، در صفحه‌نمایش معمولاً خطایی نشان داده می­شود و یا چراغ درجه شروع به چشمک زدن خواهد کرد. فن یخچال فریزر به دلایل مختلفی خراب می­شود، ممکن است سیم­های برق آن آسیب‌دیده باشد، یا حتی ممکن است موتور آن سوخته باشد که باعث فعال شدن سیستم خطایابی یخچال فریزر شما شده است.

فن یخچال

۲٫ یخ ساز و سنسور آن

یخ ساز یخچال فریزر شما خوب کار نمی­کند. یخ ساز یخچال فریزر معمولاً دارای قطعات و سنسورهایی شامل خارج کننده یخ، تعدیل‌کننده یخ، یا یخ پران و … است که ممکن است خراب شوند. با تعویض این قطعات، خطای نمایشگر شما برطرف می­شود.

سنسور یخ ساز، دستگاه کوچکی است که به تغییر درجه یخ ساز شما حساس است. درواقع سنسور یخ‌ساز است که به خود یخ‌ساز دستور می‌دهد که چه‌کاری انجام دهد و یخ‌ساز نحوه تنظیم کار خود را از سنسور می‌گیرد. سنسور یخ‌ساز دلایل مختلفی دارد که می­تواند شامل آسیب سیم­های برق یا اتصال آن، آسیب سوکت آن و … باشد. معمولاً سنسورها به‌گونه‌ای تنظیم‌شده‌اند که در صورت کاهش دما از حد معینی موجب روشن شدن یخ‌ساز می­شوند. همچنین وقتی دمای یخ‌ساز به دمای تنظیم‌شده برسد، سنسور به‌صورت خودکار سبب خاموش شدن یخ‌ساز می­شود. زمانی­ که دمای سنسور از میزان تنظیم‌شده کمتر یا بیشتر شود و سنسور نتواند موتور یخ‌ساز را خاموش یا روشن کند، درجه یخچال شما شروع به چشمک زدن خواهد کرد یا خطایی روی صفحه‌نمایش نشان داده خواهد شد.

۳٫ سنسور فریزر

همان‌طور که از اسم آن برمی­آید، فریزر محل انجماد و یخ زدن مواد غذایی یخچال فریزر شماست و سنسور فریزر قطعه‌ای است که عملکرد آن را تنظیم می­کند. سنسور فریزر هم مانند سنسور یخ‌ساز به دمای حداقل و حداکثر بهینه فریزر حساس است و مانند آن عمل می­کند. با این تفاوت که دمای حداقل و حداکثر سنسور فریزر و یخ‌ساز باهم متفاوت‌اند. سنسور یخ ساز به دلایل مختلفی مانند آسیب خود سنسور یا سیم‌کشی و اتصالات آن می­تواند باشد. اگر به هر علتی سنسور فریزر خراب شود، معمول چراغ دمای یخچال فریزر یا صفحه‌نمایش آن روشن و خاموش می­شود. با تعویض یا تعمیر هرکدام از این قطعات فوق، مجدداً دستگاه یخچال فریزر شما به حالت عادی برمی­گردد.

۴٫ محفظه جادویی

محفظه جادویی قلب یخچال فریزر شماست. درواقع این محفظه وظیفه تنظیم کردن دمای فضای داخلی یخچال شما را به عهده دارد. هرکدام از بخش­های یخچال شما، باید دمای بهینه­ای داشته باشد؛ مثلاً محفظه نگهداری میوه و سبزی‌ها به نسبت سایر بخش­ها معمولاً دمای پایین­تری دارد. محفظه جادوی با داشتن سنسورهای مختلف، دمای اتاقک یخچال شما را تنظیم می­کند. سنسورهای موجود در محفظه جادویی هم یک دمای حداقل و حداکثر دارد. علت چشمک زدن یخچال که به دلیل خرابی محفظه جادویی است، می­تواند تغییر از این دمای تنظیم‌شده باشد. گاهی نیز خرابی سنسورهای محفظه جادویی که ممکن است ناشی از خرابی سیم‌کشی، اتصالات، سوکت و یا حتی خود سنسور باشد موجب چشمک زدن چراغ دما می­شود. در این صورت با تعویض یا تعمیر این قطعات توسط یک متخصص، یخچال فریزر شما به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

۵٫ سیستم برفک‌زدایی و سنسورهای آن

یکی از بهترین ویژگی­های یخچال­های امروزی وجود سیستم­های برفک‌زدایی خودکار است که مانع تجمع برفک در یخچال و بخصوص قسمت فریزر یخچال فریزر شما می­شود. برخی از یخچال فریزرها دارای دکمه­ای هستند که در صورت وجود برفک در دستگاه شما، با فشردن آن می­توانید برفک‌زدایی خودکار را فعال کرده و یخچال فریزر خود را تمیز کنید. اگر مدت‌زمان لازم برای آب شدن برفک­ها بیشتر از زمان تنظیم‌شده دستگاه طول بکشد، معمولاً چراغ چشمک‌زن آن روشن‌شده یا نمایشگر آن روشن می­شود. خرابی سنسورهای سیستم برفک‌زدایی هم عامل دیگر چشمک‌زن شدن چراغ یخچال فریزر شماست. این خرابی می­تواند به دلایل مختلفی از قبیل آسیب سیم‌کشی سنسور، اتصالات، سوکت و یا حتی خود سنسور و … باشد.

به این نکته توجه نمایید که در صورتی که مشکلات یخچال شما برطرف نشد برای بررسی مشکلات فنی و در صورت نیاز با تکنسین های مجرب ما تماس حاصل نمایید.

 

نمایندگی تعمیرات سامسونگ در شیراز، نمایندگی تعمیرات ال جی در شیراز، نمایندگی تعمیرات سونی در شیراز، نمایندگی تعمیرات بوش در شیراز، نمایندگی تعمیرات آریستون در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری