۶ علت داغ شدن موتور یخچال

اسفند 20, 1399 0 دیدگاه

گرم شدن زیاد موتور یخچال فریزر احتمالا یکی از دلایل زیر را دارد:

 

۱- کثیف بودن کندانسور

کثیف بودن کندانسور

 

اجازه دهید اول بگوییم کندانسور چیست و چه کاری در یخچال انجام می‌دهد. کندانسور نقش رادیاتور خنک کننده یخچال آن دارد. گاز یخچال یا مبرد، از طریق کمپرسور با فشار زیاد وارد می‌شود. دمای این گاز در کندانسور کاهش می‌یابد و به حالت مایع درمی‌آید. در واقع حرارت گاز را می‌گیرد و به بیرون منتقل می‌کند.

کندانسور در واقع همان لوله‌های مارپیچی پشت یخچال است که قطعا آن را دیده‌اید. گاز در همین لوله‌های مارپیچی جریان پیدا می‌کند و به مایع تبدیل می‌شود.

یکی از مشکلاتی که برای کندانسور به‌وجود می‌آید، کثیف شدن آن است. این کثیفی می‌تواند شامل، ذرات گرد و خاک یا چربی باشد. این آلودگی‌ها باعث می‌شود که کندانسور نتواند حرارت گاز را به بیرون منتقل کند. بنابراین گاز یخچال نمی‌تواند به خوبی به مایع تبدیل شود. و این یعنی کل فرآیند دچار مشکل می‌شود. به این ترتیب حرارت گاز در داخل کندانسور می‌ماند و دمای یخچال بالا می‌رود.

برای حل این مشکل، باید کندانسور را تمیز کنید. بعد از آن نیز، سعی کنید چند وقتی یک بار دستی به سر و روی آن بکشید و لوله‌های آن را گردگیری کنید تا کار به اینجا نکشد.

 

۲- خراب بودن فن خنک کننده

فن خنک کننده یا فن کندانسور یکی از مهم ترین فن های یخچال است. وظیفه آن خنک کردن سیم پیچ‌های کندانسور است. این فن در زیر یخچال و نزدیک کمپرسور تعبیه شده است. با عبور دادن حرارت و هوای گرمی که کندانسور تولید کرده است، دمای یخچال را تنظیم می‌کند.

حالا اگر این فن عیب و ایراد داشته باشد، مثلا پره‌های آن به خوبی کار نکند، یا اینکه مانعی جلوی آن باشد، حرارت کندانسور کم نمی‌شود. به این ترتیب دمای کمپرسور یخچال بالا می‌رود. برای اینکه مطمئن شوید که این فن درست کار می‌کند یا نه، باید برق یخچال را قطع کنید، سپس پنل یخچال را باز کنید و فن را بررسی کنید.

 

۳- یکسره کار کردن یخچال

 

شاید با دیدن سردی همیشگی یخچال تصور کنید که همیشه در حال کار کردن است. اما جالب است بدانید که یک یخچال فریزر بین ۳۵% تا ۸۵% مواقع در دمای نرمال اتاق مشغول فعالیت است. منظورمان این است تمام انرژی خود را صرف سرد کردن فضای یخچال نمی‌کند. مگر اینکه به دلیل گرم بودن هوای یخچال مجبور باشد مرتب آن را خنک کند.

خب چه زمانی این اتفاق می‌افتد؟

  1. زمانی که درب یخچال مدام باز و بسته شود
  2. لاستیک درب یخچال ایراد داشته باشد و درب یخچال کامل بسته نشود
  3. یخچال را در جای گرم گذاشته‌اید
  4. غذای گرمی را در داخل یخچال گذاشته‌اید
  5. یا اینکه ترموستات خراب است

در این شرایط چون هوای داخل یخچال کمی گرم می‌شود یخچال شروع به یکسره کار کردن می‌کند. بنابراین دمای موتور آن بالا می‌رود.

 

۴- خرابی رله استارت

 

در بخش قبلی گفتیم که کمپرسور یخچال همیشه در حال کار کردن نیست. اما قبل از اینکه شروع به کار کند، قطعه‌ای به نام رله استارت انرژی را به آن می‌رساند. سپس کمپرسور عملیات خنک کردن هوای یخچال را انجام می‌دهد. حالا اگر این رله استارت، معیوب باشد، انرژی به کمپرسور نمی‌رسد، در نتیجه عملیات خنک سازی هم انجام نخواهد شد. در نهایت دمای موتور یخچال بالا می‌رود.

 

۵- نگهداشتن یخچال در جای گرم

 

همانطور که گفتیم، کمپرسور یخچال مدام کار نمی‌کند؛ البته در صورتی که یخچال را در دمای عادی اتاق گذاشته باشید. اما اگر یخچال در معرض هوای گرم یا تابش آفتاب باشد، هوای آن گرم می‌شود. به این ترتیب کمپرسور برای خنک کردن هوای یخچال، شروع به کار کردن می‌کند. این هوای گرم، به کمپرسور اجازه خاموش شدن نمی‌دهد. پس چه اتفاقی می‌افتد؟ موتور یا کمپرسور یخچال داغ می‌شود.

بنابراین، مکان مناسبی را برای یخچال فریزر خود در نظر بگیرید. چرا که همین عامل به ظاهر کوچک، می‌تواند مشکل بزرگی به‌وجود آورد.

 

۶-معیوب بودن فیلتر

 

حتما می‌دانید که نقش فیلتر در یخچال چیست. فیلتر هوای یخچال آلودگی و ذرات موجود در هوایی که در یخچال جریان دارد را می‌گیرد. بعد از مدتی اگر این فیلتر را تمیز نکنید، با حجم زیادی آلودگی و گرد و خاک روبرو می‌شوید. همین آلودگی‌ها، نمی‌گذارد فیلتر به‌خوبی کار کند. در نتیجه به کمپرسور فشار وارد می‌شود و در نهایت باعث داغ شدن آن خواهد شد.

پس هر از گاهی یخچال فریزر خود را چک کنید تا این آلودگی‌ها (که هیچ راه فراری از آن نیست)، مشکلی برای فیلتر و کمپرسور یخچال‌تان به‌وجود نیاورد.

 

به این نکته توجه نمایید که در صورتی که مشکلات یخچال شما برطرف نشد برای بررسی مشکلات فنی و در صورت نیاز با تکنسین های مجرب ما تماس حاصل نمایید.

 

نمایندگی تعمیرات سامسونگ در شیراز، نمایندگی تعمیرات ال جی در شیراز، نمایندگی تعمیرات سونی در شیراز، نمایندگی تعمیرات بوش در شیراز، نمایندگی تعمیرات آریستون در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری